מקהלת הטכניון  והאנסמבל הקאמרי     ע"ש שלום זילוני    

מנצח: מאסטרו לאונטי וולף
טיפים לזמרים מתחילים

  1. אל תשכחו את התווים בבית. להבדיל מ"פיזיקה שמיזיקה" (בלשון המאסטרו), במקהלה לא צריך להגיש מעבדות ותרגילים מורכבים, ואפילו המבחן (הקונצרט הסופי) לא מאוד קשה. בנסיבות כאלה, לשכוח תווים בבית זה ביטוי של זלזול, ולא מומלץ להיתקל בלאונטי בנסיבות כאלה. אם חסרים לכם התווים של יצירה מסוימת, פנו למזכירת המקהלה לאה גולן. את רשימת היצירות בסמסטר הנוכחי תמצאו כאן.
  2. סמנו במרקר את השורות של התפקיד שלכם, כדי שהעין תוכל "לקפוץ" אליהן במהרה. יש מי שמעדיף לסמן רק במקומות שבהן יש שירה, ולא בתיבות של מנוחה.
  3. סמנו מספרי תיבות, ובעיפרון. צריך לשים לב טוב לא לסמן תיבה חדשה היכן שלא צריך: יש להתחיל לספור מהתיבה המלאה הראשונה, ולא מהתיבה החסרה של הקדמה - אם ישנה; בנוסף יש לשים לב לא לסמן בטעות כתיבה נוספת כאשר ישנו קו מפריד כפול או מקווקוו באמצע תיבה, שבדרך כלל מסמן מעבר בין קטעים ביצירה:  4. נכון


    לא נכון

  5. אם אתם מתאמנים בבית, שווה לפני תחילת עבודה על יצירה מסוימת, להתרגל לסולם שלה, על ידי נגינה ושירה של תווים 1,3,5,8. למשל, בסולם דו מז'ור, לנגן דו-מי-סול-דו (גבוה). לשיר אותם כמה פעמים, בסדר עולה ואח"כ יורד, וגם בסדר אקראי. כך האוזן תתרגל לסולם. קצת על סולמות ואיך מבדילים ביניהם אפשר לקרוא פה.
  6. לפני קריאת תפקיד חדש, שווה להריץ קריאה ראשונה על המקצב שלו. זו קריאה שלא מתייחסת למנגינה עצמה, אלא רק לחלוקת המקצב על פני התיבה (בדומה, למשל, לקריאת הטקסט המונוטוניות שאנחנו עושים בחזרות). אני ממליץ בחום להכיר את שיטת שולה ארז לקריאת מקצבים בעברית.


  7. כך תבטאו נכון מילים וצירופי אותיות בשפות מוזרות (מוקדש מכל הלב, ללב):
זמרי המקהלה מוזמנים לשלוח טיפים נוספים לפרסום כאן.
הודעות על עדכונים חדשים ותוספות באתר יישלחו למנויי רשימת התפוצה של האתר.
איך נרשמים אליה? שולחים אימייל ריק לכתובת הזו:
orchestra@tx.technion.ac.il


"...בלי
זנב!"